Posty tematycznie:

wtorek, 2 czerwca 2009

Przyjaciel człowieka

Wyobraźcie sobie proces przeciwko osobie znęcającej się nad własnym psem. Na jednym z takich procesów wygłoszono niezwykłą mowę, oto jej fragment:
"Jedynym całkowicie pozbawionym egoizmu przyjacielem, jakiego człowiek może mieć w tym egoistycznym świecie, jedynym który go nigdy nie opuści, jedynym, który nigdy nie odpłaci niewdzięcznością i zdradą, jest pies. Pies człowieka pozostaje przy nim w dobrobycie i nędzy, w zdrowiu i chorobie. Będzie on spał na zimnej ziemi, gdzie lodowate wiatry wieją, a śnieg zacina okrutnie, aby tylko pozostać w pobliżu swojego pana. Będzie on całował rękę, która nie ma dla niego pożywienia. Będzie lizał rany i blizny, jakie nabywa się w zmaganiach z przeciwnościami tego świata. Strzeże on snu swego pana-nędzarza, jak gdyby był on księciem. Gdy wszyscy inni przyjaciele opuszczą, on zostanie. Gdy skarby ulecą a sława legnie, on pozostanie tak stały w swej miłości, jak słońce w swej podróży po niebiosach. Jeśli los uczyni pana wyrzutkiem świata, bez przyjaciół bez domu, wierny pies nie poprosi o większą łaskę jak prawo towarzyszenia mu w niedoli, by strzec go przed niebezpieczeństwem, by walczyć z jego nieprzyjaciółmi. A gdy przyjdzie chwila ostatniego aktu i śmierć weźmie pana w swoje objęcia, a jego ciało legnie w zimnej ziemi, nie jest ważne, że wszyscy inni przyjaciele pójdą swoimi drogami; tam u grobu pozostanie szlachetny pies, z głową wtuloną między łapy, o oczach smutnych, lecz otwartych w bacznej czujności, wierny i szczery nawet w śmierci."

9 komentarzy:

 1. TAK
  I dla tego, świadomi własnych niedoskonałość, tak często ludzie dręczą psy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Łza mi się w oku zakręciła...

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy normalny człowiek posiadający (lub nie) psa nigdy nie skrzywdzi swego przyjaciela.
  Myślę, że człowiek który był sprawcą tragedii tego konkretnego czworonoga nie zasługuje na miano człowieka. Niestety takich ludzi jest mnóstwo.... i to jest straszne. To dla mnie prymitywne i bez krzty serca "dwunogi".
  A tekst szalenie wzruszający !Joasia

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy ten człowiek miał rodzinę? Bo jeśli tak, to na pewno była równie zmaltretowana, jak zwierzę, takim bydlakom wszystko jedno, nad kim się znęcają.
  '...i nie liż mnie po rękach, gdy biję cię i płaczę...' - jakoś mi się Kaczmarski przypomniał. W tej piosence jest to wszystko, co napisałaś powyżej...

  OdpowiedzUsuń
 5. Poryczałam się...
  Nawet już o tych pseudoludziach pisać mi się nic chce....

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczera prawda,wzruszyłam się,bo kocham zwierzęta i nie wiem jak można je krzywdzić.Witaj w gronie moich przyjaciół.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałam, zrobiło mi się bardzo smutno, że Święta Ziemia, musi nosić takiego człona, i się nie da w zarodku usunąć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto byłoby zrobić masę kopii tego tekstu i czytać go dzieciom bo dorosły, który źle traktuje zwierzęta nie jest już do uratowania jako człowiek.
  Dzięki za tego posta!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń